Obálka / Nakl. Název, autor, obsah Věk
tip2 Jiří Žáček - Chytré pohádky pro malé rozumbrady
Audio na CD – čte Oldřich Kaiser

Pohádky ze všech koutů světa vypráví Oldřich Kaiser. Existují i pohádky, ve
kterých se nevyskytují pohádkové obludy, kde nevítězí mocné kouzlo či hrubá síla, ale navrch má rozum, moudrost a vtip. Hrdiny chytrých pohádek bývají lidé zdánlivě obyčejní, kteří se v životních zkouškách téměř vždy osvědčí jako lidé naopak neobyčejní, moudří a stateční. Posilují naše sebevědomí a připomínají nám, že k vítězství nad lží a nelidskostí nepotřebujeme čaromocný meč ani pohádkového dědečka, stačí mít kuráž, bystrý rozum a dobré srdce. Není to sympatický vzkaz dávných pohádkářů dnešním malým rozumbradům?

Nakl.: Tympanum
EAN: 8594072272028
od 3 let
tip1 František Nepil - Tatínek se vyplatí

Čí zásluhou přichází člověk na svět? Jaké vady a přednosti mají maminka,
tatínek, sourozenci, babička a děda? A k čemu je vůbec dobrá rodina? To všechno jsou otázky, na které děti najdou odpovědi v této humorné knížce plné pěkných ilustrací Marie Tiché.

Nakl.: Knižní klub
ISBN: 978-80-242-5312-1

od 3 let

tip3

Rudyard Kipling – Kniha džunglí

Chromý tygr Šer Chán ukradl lidské mládě, aby ho sežral. Dítě zachrání vlci
a pojmenují je Mauglí neboli Žába. Vychovají ho jako svého bratra. Jak Mauglí dorůstá, postupně se seznámí s dalšími zvířaty. Jeho nejlepšími přáteli se stanou moudrý medvěd Balů a černý pardál Baghíra. Jenže tygr na svůj původní plán nezapomněl. Vetřel se do přízně několika mladých vlků a touží se pomstít za ponížení...

Nakl.: Omega
ISBN: 978-80-7390-463-0

od 8 let 

tip4

Robin Král, Jana Hrušková a Zuzana Brečanová - Vynálezárium

Oceněná: Magnesia Litera 2016 za knihu pro děti a mládež

Veselé a "zaručeně pravdivé" příběhy vzniku mnoha vynálezů od kola přes šicí stroj až k inkubátoru, zpracované v deseti různých básnických formách, jako je například balada, sonet, kaligram nebo limerik. Každou báseň doprovází vtipná a výstižná ilustrace a kniha tak - kromě nenápadného poučení o možnostech poetických forem - nabízí především desítky básniček, které dětského čtenáře určitě rozesmějí.

Nakl.: Běžíliška
ISBN: 978-80-906112-1-4

od 8 let 

tip5 Meghan Dohertyová - Nechovej se jako pitomec Průvodce etiketou pro náctileté

Vtipně pojatá etiketa pro dospívající a mladé dospělé, s retro obrázky a věcnými radami, jak se chovat v nejrůznějších společenských situacích, do nichž se člověk dostává v soukromém životě, ve škole i v práci.

Nakl.: Yoli
ISBN: 978-80-7549-037-7

 od 11 let

tip6  Anna Novotná - Praha v legendách

Kniha cíleně vybírá pražské památky, kam obvykle míří kroky všech turistů, tedy Pražský hrad, Strahovský klášter, Chrám sv. Víta, Karlův most, Ungelt, Staroměstské náměstí a Staroměstský orloj, Židovské Město a další. K těmto nejnavštěvovanějším pamětihodnostem se zároveň váží staré pověsti, ze kterých jsme vybrali ty nejzajímavější.

Nakl.: Práh
ISBN: 978-80-7252-617-8
od 15 let
tip7

Martin Moravec – Enter, mami!

O učení maminky s počítačem je jeden ze sloupků, které novinář Martin Moravec napsal za deset let do čtvrtečního magazínu MF DNES. Protože si to žádá doba, některé zpětně trochu upravil a celkem 250 jich teď vydává v knize Enter, mami!. Jsou to fejetony z každodenních situací, které občas zažije každý. Krátké, výstižné a vtipné. O českých restauracích, povinném zkoušení dárků o Vánocích, seznamování přes internet, o Pražácích, Brňácích i náplavách, o trapasech při lichocení ženám, o vaření, nakupování, divných lidech v posilovnách a podobně. Zkrátka o čemkoliv, co mu za těch deset let přišlo na mysl a stálo to za zaznamenání.

Nakl.: Argo
EAN: 9788025718759 (e-kniha)

 
tip8  Milan Kundera - Život je jinde

„Tématem mých románů není kritika společnosti. Život je jinde je situován do roku 1948, do doby zešílevšího stalinismu. Ale mou ambicí nebylo kritizovat režim! Kritizovat ho v roce 1969, kdy jsem román dopisoval, by bylo nošení dříví do lesa. Téma románu je existenciální: je to téma lyrismu. Revoluční lyrismus komunistického teroru mne zajímal, protože vrhal netušené demaskující světlo na odvěký lyrický sklon člověka."

Nakl.: Atlantis
ISBN: 978-80-7108-361-0
od 18 let