Obálka / Nakl. Název, autor, obsah Věk
medove

Václav Chaloupek - Méďové na cestách: ZIMA

S medvědicí, s medvědem, vždycky k cíli dojedem! Tak si možná veršovali Václav Chaloupek a fotograf Karel Brož, když spolu s medvědy Agátou a Martinem putovali po krásných koutech Čech, Moravy a Slezska. No – s medvědy. Zpočátku – na jaře – to byla teprve medvědí batolata, mnoho toho nenaběhala a brzo se unavila. Ale jak putování pokračovalo během roku, rostli méďové jako z vody a v zimě už to byla pořádná medvědiska. Však to také s úžasem sledovali malí i velcí diváci České televize a nyní si to v obrázkovém leporelu můžete ověřit i vy. Rozkládací leporelo má čtyři díly podle ročních období a je určeno nejmenším dětem. Komentáře zvídavých a skotačivých medvíďat dospělým napoví, o čem si s dětmi nad obrázky povídat a jak je již od útlého věku vést k vnímavosti vůči přírodě a kulturním hodnotám. Agáta a Martin jsou třetí medvědi, které Václav Chaloupek vychoval.

Nakl.: EDICE ČT (únor 2015, 4. díl)
ISBN: 9788074041488

pro
nejmenší
 S drackem do Michal Vaněček - S dráčkem do pravěku

Co se dělo, když skončily prázdniny a Vojta se musel vrátit do města a začít chodit do školy? Co všechno zažil se svým malým zeleným kamarádem Bronťou? Jak se Vojta s Bronťou dostali do pravěku a co tam zažili? A víte, jak se hraje prakopaná a jak vypadá pravěký myšouk? A což teprve když se dostane pravěký kluk k Vojtově babičce a dědečkovi!

Nakl.: Fragment (březen 2015)
ISBN: 978-80-253-2434-9
od 5+
 Mlsna stika Arnošt Vít - Mlsná štika a jiné příběhy
Bajky podle Ezopa, La Fontaina a Krylova

Autor převyprávěl známé i méně známé bajky, a prostřednictvím www.detskestranky.cz byly vyzvány děti ze všech koutů republiky, aby si libovolnou bajku vybraly, přečetly a poslaly k ní ilustraci. Byly sesbírány stovky obrázků a vybrány ty, které nakonec skončily v téhle úžasné knize. Dokazují, že mezi dětmi vyrůstají skvělí ilustrátoři.

Nakl.: Mladá Fonta (2015)
ISBN: 978-80-204-3697-9
od 9 let
 kdybych ja byl Éva Janikovszky - Kdybych já byl dospělý

Nesmírně humorná knížka o tom, jak nefér je být dítětem – protože dětem neustále někdo něco přikazuje, zatímco dospělí si mohou dělat, co chtějí. Pohled na svět dětskýma očima se střídá s představami o tom, co by hlavní hrdina dělal a jak by se choval, kdyby byl dospělý, přičemž fantazii se meze rozhodně nekladou.

Nakl.: Portál
ISBN: 978-80-262-0788-7
 
 volani sireny Michaela Burdová - Volání sirény 2: Pomsta

Vydržela pravá láska staletí a překonala nenávist, nebo se změnila v touhu po pomstě? Noel se nedokáže smířit se smrtí svého přítele. Je přesvědčená, že za ní stojí nadpřirozené síly. Každé léto se totiž ve městě ztrácejí a záhadně umírají muži. Její teorii o siréně, která má všechno na svědomí, nikdo nevěří.

Nakl.: Fragment (leden 2015)
ISBN: 978-80-253-2320-5

pro dívky
od 10 let 

 hrrr na ne Lubomír Man - Hrrr na ně!

Román Hrrr na ně! je světovou knihou roku 2003 dle Wikimedia Commons. Jde o příběh čtrnáctiletého Pavla, který v poslední minutě fotbalového utkání zahodí úmyslně penaltu, neboť ví, že k faulu na něj nedošlo. Tento čin ho z mužstva vyřadí a zavede na obtížné hledání fair play nejen ve sportu, ale i v životě. V záplavě zahraničních knih pro mládež se Manova kniha vyděluje především svou čtivostí. Umění psát roubuje autor na sportovní prostředí velmi zkušeně a umí dodávat knize napětí v každém odstavci. Svou knížkou tak navazuje na nejlepší tradice českého dobrodružného románu pro chlapce.

Nakl.: eSports.cz (2015)
ISBN: 978-80-87853-99-3
pro chlapce od 10 let
 vybijena Pro dospělé
Michal Viewegh - Vybíjená

Román "Vybíjená" vyšel poprvé roku 2004 a patří k nejzdařilejším i čtenářsky nejúspěšnějším knihám Michala Viewegha. S ironií a jemnou nostalgií líčí osudy několika gymnaziálních spolužáků jejich mladistvé zmatky, sny a naděje, první lásky, manželství, ale i zklamání, prohry či osobní tragédie. Vybíjené se dosud prodalo více než dvě stě tisíc výtisků a byla přeložena do několika světových jazyků. Nové vydání tohoto bestselleru vychází souběžně s jeho filmovou adaptací, která právě vstupuje do kin.

Nakl.: Druhé město (únor 2015)
ISBN: 978-80-7227-362-1
od 18 let